Možda zbog straha od inkontinencije smanjujete unos tekućine kroz dan.
Zašto ne bi trebalo smanjivati unos tekućine ukoliko imate inkontinenciju?
Starije osobe često su izložene povećanom riziku od dehidracije zbog različitih zdravstvenih tegoba. Važno je znati da bi značajno smanjivanje unosa tekućine moglo negativno utjecati na zdravlje, osobito ako se radi o prirodnoj vodi. Umjesto smanjivanja unosa tekućine, razmotrite koju vrstu pića konzumirate i koje su vam promjene u prehrani potrebne.
U nastavku smo naveli pića koja mogu pogoršati postojeću inkontinenciju.
Alkohol
Konzumiranje alkohola predstavlja dvostruki problem za osobe koje pate od inkontinencije. Alkohol je stimulans za mjehur i diuretik, što znači da uzrokuje izbacivanje vode iz tijela i može pogoršati inkontinenciju. Imajte na umu da nikada ne biste trebali miješati alkohol s bilo kojim drugim tvarima koje iritiraju mjehur, kao što su napitci s kofeinom. Ipak, bez obzira na to što konzumirate, „isperite“ to s puno vode.
Gazirana pića
Gazirana pića mogu sadržavati puno iritansa mjehura, poput kofeina, mjehurića (karbonizacija) i aditiva. Čak ni dijetalna gazirana pića nisu najbolji izbor; i umjetni zaslađivači imaju negativan utjecaj na funkciju mokraćnog mjehura.
Kava i čaj
Kava i čaj sadrže kofein, diuretik koji stimulira mjehur. Ako ste navikli piti kavu i/ili čaj, važno je ne pretjerivati u količinama i kombinirati unos s drugim napitcima.
Općenito, kada imate problem s inkontinencijom, smanjite unos tvari koje stimuliraju rad mokraćnog mjehura, ali pazite na optimalnu hidraciju organizma. Ograničavanje unosa tekućine može pogoršati vašu inkontinenciju jer smanjuje kapacitet mokraćnog mjehura i dovodi do tamnijeg urina s većom koncentracijom otpadnih tvari, koje iritiraju mjehur.
Dodatni savjeti:
- Nemojte piti velike količine vode odjednom, radije uzimajte manje gutljaje kroz cijeli dan
- Tekućinu možete unositi u tijelo kroz hranu, poput voća, povrća i juha
- Ako pijete voćne sokove, izaberite nešto s manje kiseline (poput prirodnog soka od kruške) i razrijedite s vodom
- Ukoliko osjećate poteškoće s kontrolom mokraćnog mjehura, svakako se posavjetujte s liječnikom ili zdravstvenim djelatnikom