Boravak u bolnici nakon poroda – babinje

Babinje, odnosno postporođajno razdoblje koje traje približno 6-8 tjedana nakon poroda, važno je za kratkoročno i dugoročno zdravlje vas i vašeg novorođenčeta.

Rađanje je veliki fizički i emocionalni izazov. Biti njegovatelj i prilagoditi se životu s dojenčetom u postporođajnom razdoblju također je nevjerojatno zahtjevno. Kada brinete za novorođenče, mogli biste zaboraviti brinuti o sebi – obratite pozornost na to kako se osjećate nakon poroda i obavijestite svog liječnika ako osjećate da nešto nije u redu. Samo zato što je porod završio ne znači da su vaša njega i zdravlje manje važni.

Priprema za porod i babinje vam može pomoći s nadolazećim životnim i tjelesnim promjenama, kako biste se lakše nosili s njima i kvalitetno brinuli o sebi.

Tko može biti s vama tijekom poroda?

Svaka bolnica ima svoja pravila vezano za pratnju tijekom poroda, ali najčešće bolnice dopuštaju jednoj osobi da bude uz vas. U određenim bolnicama postoji pravilo da vaša pratnja mora imati završen tečaj za trudnice. Uz jednu pratnju po izboru, s vama može biti i porođajna doula, educirana osoba koja vam pruža emocionalnu i fizičku potporu prije, tijekom i nakon poroda.

S obzirom na razlike u pristupu bolnica, važno je da prije poroda provjerite u svojoj bolnici tko može biti s vama u rađaoni.

Kako izgleda boravak u bolnici nakon poroda?

Nakon poroda slijedi nekoliko dana oporavka u bolnici, na odjelu babinjača. U hrvatskim bolnicama praksa je da dva sata nakon poroda ostanete u rađaoni ili u predrađaoni (ovisno o gužvi u rađaoni) na promatranju i, ako je porod protekao bez komplikacija, vaša beba može biti s vama. Prvi podoj je jako bitan i već par kapi kolostruma će vašoj bebi dati potrebne kalorije i pomoći joj u izgradnji imuniteta. Taj kontakt kožom na kožu će vam pomoći da se povežete sa svojom bebom i potaknuti rad hormona koji utječu na stvaranje mlijeka.

Nakon toga se beba odnosi u sobu za bebe gdje će ju obući u odjeću i umotati ju u jastučić za lakše nošenje.

Kada prođu dva sata, premjestit će vas u vašu sobu. Obično se rodilju odvede pod tuš, ali ako se ne osjećate dobro, recite to medicinskim sestrama i one će naći drugo rješenje za vas i pomoći vam sa tuširanjem kada budete mogli stajati. Ako je potrebno, medicinska sestra će vam pomoći da stavite uložak u gaćice nakon poroda, obućete čistu spavaćicu i smjestite se u krevet. Imajte pri ruci slatkog soka i keksa, nešto što će vam brzo povisiti šećer. Pijte dosta tekućine, pokušajte jesti da brzo povratite snagu i energiju.

Dva puta dnevno medicinska sestra će vam mjeriti tjelesnu temperaturu. U nekim rodilištima podijele toplomjere rodiljama da same izmjere tjelesnu temperaturu, a neka rodilišta imaju brzi digitalni toplomjer.

U jutarnjoj viziti liječnik će pregledati ranu od epiziotomije (ako je rađen rez), a pritiskom na maternicu pregledati smanjuje li se maternica očekivanim tempom. Liječnik će vas pitati kako se osjećate, pa svaku sumnju ili neočekivanu bol podijelite s njim.

Maternica se i nakon poroda steže kako bi se vratila u svoju normalnu veličinu, što može biti bolno i podsjećati na trudove. To je posebno izraženo za vrijeme dojenja ili uzimanja lijekova za zaustavljanje krvarenja. Konzultirajte odjelnog liječnika o uzimanju analgetika, ako bol postane prejaka. To vrijedi i za bol od epiziotomije. U posebnom dijelu pročitajte više o tretmanu epiziotomije.

Otprilike 5-7 dana nakon poroda javlja se pojačana proizvodnja mlijeka u grudima rodilje što može uzrokovati bol i neugodu. Često stavljanje bebe na prsa ili izdajanje kada grudi postanu jako bolne i napete može pomoći u sprječavanju boli i eventualnih upala. Topli tuš će pomoći u širenju mliječnih kanalića i lakšem otpuštanju mlijeka.

Što treba ponijeti u rodilište?

U rodilište nosite uloške i jednokratne mrežaste gaćice.

U Sanitetskoj kući SimBex možete pronaći Abena Maternity Pad uloške dizajnirane za laku do umjerenu postnatalnu inkontinenciju te višenamjenske uloške Abena Let Anatomic za postporođajne dane i za zbrinjavanje nakon različitih ginekoloških intervencija. Posebno dizajnirani za rodilje, ovi ulošci su prozračni i mekani te ne nadražuju kožu. U kombinaciji sa Abri-Fix mrežastim gaćama čine idealnu zaštitu i omogućavaju brže cijeljenje tkiva nakon poroda.

Korisno je uvijek sa sobom i ponijeti par podmetača za zaštitu plahte i madraca. Bez obzira na velike porodiljne uloške, može se dogoditi slučajno istjecanje tekućine, a bolnice nisu uvijek u stanju odmah osigurati promjenu posteljine. Ponesite par komada sa sobom u rodilište i stavite na krevet. Ugodni su za ležanje, a štitit će posteljinu na krevetu.  Ako se zaprljaju, lako ćete ih zamijeniti i osigurati da uvijek ležite na čistom. Također su idealna podloga za previjanje bebe ili kao podloga ispod kadice za kupanje bebe.

Za lakšu higijenu nakon toaleta, nosite sa sobom vlažni wc papir ili vlažne maramice. Mjesta za odlaganje stvari u rodilištu je malo, zato ponesite putna pakiranja kozmetike. Uzmite u obzir da je u rodilištima zrak suh i posteljina dosta gruba, stoga imajte pri ruci hidracijsku kremu SkinCare Ointment i vodu. U Sanitetskoj kući SimBex možete kupiti ulje za tuširanje, intenzivne njegujuće kreme i sapun za intimnu njegu. Balzam za bradavice, od 100% prirodnog lanolina, može biti jako koristan u prvim danima kada pokušavate uspostaviti dojenje sa svojom bebom. Zaštitit će bradavice od pucanja i oštećenja, a nije ga potrebno ukloniti prije dojenja jer je siguran za bebu. Sva navedena kozmetika ima eko certifikat norveškog labuda, što znači da je kozmetika proizvedena po najvišim ekološkim normama i dermatološki je testirana. Pogledajte cijelu ponudu kozmetike za mame.

Preuzmite našu check-listu za rodilište.

Dobro je znati:

Ovisno o mogućnostima rodilišta i vas samih, beba će boraviti s vama cijelo vrijeme, što se popularno zove „rooming in“. Rodilišta koja nemaju uvjete za zajednički boravak majke i bebe, imaju posebnu sobu za bebe gdje one borave, a osoblje rodilišta ih više puta dnevno donosi majkama na dojenje.

Nakon poroda bez komplikacija očekuje se da ćete u bolnici provesti dva do tri dana. Dan kad vas zaprime u bolnicu je nulti dan, treći dan možete očekivati odlazak doma. Nakon carskog reza rodilje se otpušta iz bolnice peti ili šesti dan.

Duži boravak zbog određenih komplikacija određuje se rijetko; manje od 5% rodilja će ostati u bolnici duže od predviđenog. Razlozi zbog kojih se boravak rodilji ili djetetu u bolnici može produžiti su:

  • Žutica
  • Infekcije
  • Respiratorne poteškoće
  • Neki urođeni deformiteti koji zahtijevaju kiruršku obradu
  • Problemi sa prehranom bebe (ako pada na težini više od očekivanog)

Nakon poroda će vam trebati puno energije i tekućine, pa ne bi bilo loše da imate sa sobom nešto što će vam popuniti vrijeme i želudac između glavnih obroka. Voće i zobeni keksi ili samo jogurt uz mnoštvo tekućine su poželjan i dobrodošao međuobrok. Bitno je da uzimate hranu s puno vlakana, kako bi održali rad crijeva i olakšali si nuždu tih prvih dana nakon poroda.